Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to troska o środowisko, życie w zgodzie z naturą a do tego niższe rachunki…
Czy możesz ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?
Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej jest niezbędne, jeżeli chcesz właściwie ochronić swoją inwestycję.
Zmiany klimatu, nieprzewidziane i coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe mogą spowodować uszkodzenie instalacji. Może ona także zostać skradziona lub zniszczona przez osoby trzecie.
Wraz z instalacją ochroną objęte są także akumulatory służące do przechowywania energii oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.
Ten rodzaj ubezpieczenia skierowany jest do właścicieli domów i firm które podjęły decyzję o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Dzięki niemu, nie musisz się już martwić o to co się stanie z zainstalowanymi urządzeniami.
Od czego możesz ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?
Takie ubezpieczenie chroni od wszystkich ryzyk – możesz otrzymać odszkodowanie za naprawę lub odbudowę urządzeń jeśli zostaną zniszczone przez nagłe zjawiska atmosferyczne, przepięcie, spadające gałęzie, zdewastowane lub jeśli wystąpi awaria spowodowana błędami w obsłudze bądź niewłaściwą konserwacją sprzętu.
Jeśli instalacja jest uszkodzona i nie możesz z niej korzystać, nie wytwarzasz swojej energii a dodatkowo jesteś narażony na koszty związane z korzystaniem z prądu z zakładu energetycznego – w takim przypadku możesz dostać odszkodowanie za przerwy w produkcji energii nawet do 180 dni.
Także, jeżeli aura w sezonie nie pozwoliła na wyprodukowanie założonej ilości energii, było zbyt mało światła słonecznego możesz otrzymać odszkodowanie za poniesione straty.
Ile kosztuje ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?
Koszt ubezpieczenia instalacji zależy od jej wartości oraz od wybranego przez Ciebie zakresu ochrony. Możesz ubezpieczyć zarówno niewielką instalację zaopatrująca w prąd małe gospodarstwo domowe, jak i dużą farmę fotowoltaiczną. Suma ubezpieczenia dla osób fizycznych waha się pomiędzy 20.000 a 150.000 zł. Składka z takiej polisy nie przekracza 1,2% sumy ubezpieczenia, co oznacza, że za podstawowy zakres nie zapłacisz rocznie więcej niż 150 zł.
Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?
Jak w każdym ubezpieczeniu, są wymienione przypadki, kiedy nie dostaniesz odszkodowania.
Są to m.in.:
– gdy Twoje urządzenie nie jest zamontowane na stałe i nie jest gotowe do pracy;
– gdy Twoje urządzenie nie zostało zainstalowane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami oraz gdy nie zostało podłączone do sieci energetycznej;
– gdy Twoje urządzenie nie znajduje się w miejscu ubezpieczenia;
PAMIĘTAJ!
Prawie 30% uszkodzeń powodują przepięcia w instalacji. Coraz częściej także przyczyną awarii są nagłe i silne zjawiska pogodowe.
NIE ZWLEKAJ. Chroń swoją inwestycję.