BLOG
Jedziesz za granicę, sprawdź gdzie działa OC
Zaczął się sezon urlopowy, podczas którego coraz więcej Polaków spędza wakacje za granicą, często podróżując samochodem. Planując taką wyprawę pamiętajmy o posiadaniu odpowiednich dokumentów ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenie OC
Jadąc autem zarejestrowanym w Polsce, w większości państw Europy wystarczy, że będziemy posiadać polisę ubezpieczeniową OC, kupioną w naszym kraju. Ubezpieczenie działa w krajach w których obowiązuje tzw. Porozumienie Wielostronne. Należą do niego 32 państwa, tzw. kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy) oraz Andora, Serbia i Szwajcaria.
Zielona Karta
Państwa, które zawarły Porozumienie Wielostronne należą też do Systemu Zielonej Karty. Są w nim także Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. Jadąc do któregoś z tych krajów, oprócz ważnego ubezpieczenia OC, potrzebować będziemy także Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego, czyli tzw. Zielonej Karty.
Warto pamiętać, że często jest to dokument wydawany bezpłatnie lub za kupowany za symboliczną kwotę do ubezpieczenia OC. Przed zakupem sprawdźmy więc u swojego ubezpieczyciela, czy możemy uzyskać certyfikat.
Ubezpieczenia graniczne
Gdy wyruszamy do kraju spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Andory, Serbii czy Szwajcarii, nie posiadając ważnej Zielonej Karty, będziemy musieli kupić tzw. ubezpieczenie graniczne. To ubezpieczenie zawiera się na granicy na minimum 30 dni. Z reguły jest to drogie ubezpieczenie. Warto więc wcześniej zwrócić się do własnego zakładu ubezpieczeń gdzie mamy OC o wydanie certyfikatu zielonej karty.
Tekst ukazał się także na portalu ibialoleka.pl