Biuro Mokotów: ul. Cypryjska 2G, Warszawa pon. - pt. w godz. 9 - 17, +48 22 742 10 75; +48 512 985 935 | Biuro Białołęka: ul. Strumykowa 28, Warszawa pon. - pt. w godz. 10 - 18, +48 500 642 071

BLOG

Warto polubić ubezpieczenia

Z pewnością część z Państwa zastanawiała się kiedyś, czy warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Niekiedy dochodziliśmy do wniosku że jest to nieopłacalne, bo po co ubezpieczać się na życie, skoro czujemy się wciąż młodzi, a wypadki nas nie dotyczą. Często słyszę z ust klientów, że na swój samochód potrzebują jedynie obowiązkowego ubezpieczenia OC, a AC /Autocasco/, czy NNW /Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków/ są zbędnym wydatkiem. Ubezpieczając dom lub mieszkanie szukamy często polisy najtańszej, z minimalnym zakresem ryzyk. Zakładamy przecież, że także w tym roku raczej nikt mnie, ani ja nikogo nie zaleję. Bardzo często takie myślenie się sprawdza, ale nie zawsze, a skutki bywają opłakane.

Dziś wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia, które nie zawsze są kosztowne, a w sytuacji ciężkiego zachorowania, inwalidztwa, lub śmierci gwarantują odszkodowania pozwalające na zabezpieczenie kosztów leczenia, rehabilitacji, czy pochówku. Najczęściej wypłacane kwoty pozwalają zabezpieczyć byt rodziny na długi czas, gdyż w zależności od wybranego rodzaju ubezpieczenia i wysokości składki, nasi bliscy otrzymują od kilku do kilkuset tysięcy złotych odszkodowania. W sytuacji, gdy problem dotyczy głównego, lub jedynego żywiciela rodziny są to środki niebagatelne.

W przypadku ubezpieczenia pojazdów poruszających się po drodze warto mieć na uwadze fakt, że kolizje drogowe bardzo często skutkują kosztownymi uszkodzeniami pojazdów, a nie rzadko wiążą się także z obrażeniami uczestników zdarzenia. Posiadanie polisy OC chroni nas przed roszczeniami ze strony osoby/osób poszkodowanych w wypadku. Dotyczy to zarówno zniszczenia pojazdu jak i powstałych urazów i ich skutków. Niestety o podobnym ubezpieczeniu zupełnie nie pamiętają rowerzyści, którzy również podlegają roszczeniom w przypadku spowodowania szkody komunikacyjnej. Co ważne jazda samochodem, czy motocyklem bez ważnego ubezpieczania OC w sytuacji spowodowania wypadku może skończyć się dla sprawcy i jego bliskich problemami finansowymi skutkującymi przez wiele lat.

Zwróćmy także uwagę na fakt, że jeździmy coraz lepszymi i droższymi samochodami, a w sytuacji kradzieży, bądź zniszczenia pojazdu chcielibyśmy otrzymać odszkodowanie, dzięki któremu będziemy w stanie odzyskać stracone pieniądze. Bardzo często koszty naprawy wielokrotnie przewyższają koszty polisy AC i jeśli mamy do czynienia jedynie ze zwykłym zadrapaniem, to jesteśmy w stanie zaakceptować koszty takiej naprawy. Jednak gdy nasz pojazd uległ poważniejszym zniszczeniom, wartość takiego serwisu waha się już między kilku, a kilkudziesięcioma tysiącami złotych.

Warto na koniec zadbać o swoje cztery ściany. Posiadanie niedrogiej i dobrej polisy na ubezpieczenie nieruchomości jaki i znajdującego się w niej mienia, chroni nas przed konsekwencjami szkód spowodowanych z naszej winy oraz pozwala liczyć na odszkodowanie w sytuacji strat poniesionych przez nas samych. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę, gdy mieszkamy nad lokalami usługowymi, których roszczenia w przypadku np. zalania mogą sięgać setek tysięcy złotych. Dotyczyć to może zniszczenia specjalistycznego urządzenia /np. zakład dentystyczny/, bądź towaru znajdującego się na półkach.

Warto więc czasem zastanowić się, czy dobrze chronimy swoje życie, zdrowie i posiadany majątek. Warto zadbać o to wtedy, gdy nie jest jeszcze za późno. Brak właściwego zabezpieczenia i powstałe szkody bardzo często obarczają nie tylko nas, ale także naszych bliskich na których powinno zależeć nam najbardziej.

Beata Waśniewska

 

 

Tekst ukazał się także na portalu ibialoleka.pl