Chcesz ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?
Wynajem mieszkania to wciąż jedna z częściej wybieranych form zakwaterowania. Prawie co 20-ty dorosły mieszkaniec naszego kraju mieszka w wynajmowanym lokum. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż 8 lat temu, co świadczy o niesłabnącym popycie na tę formę zakwaterowania.
Zagrożeń czyhających na lokatora jest wiele, jeśli dojdzie do zalania, pożaru lub włamania można w kilka chwil stracić dorobek całego dotychczasowego życia. Przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń chroni odpowiednio dobrana polisa mieszkaniowa.
Jak najlepiej ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?
Polisa ubezpieczeniowa dla najemcy nie jest obowiązkowa ale bywa przydatna. Dla lokatora nieruchomości ważna jest ochrona własnego mienia przechowywanego w wynajmowanym mieszkaniu oraz zabezpieczenie finansowe przed szkodami jakie może wyrządzić osobom trzecim, w tym właścicielowi lokalu a za które będzie można go obciążyć.
Najemca może ubezpieczyć tylko to, co faktycznie do niego należy. W zależności od formy umowy mogą to być zarówno rzeczy osobiste takie jak ubrania, książki czy sprzęt RTV jak i meble oraz wyposażenie AGD.
Zakres ubezpieczenia mienia w wariancie podstawowym obejmuje zdarzenia losowe takie jak pożar, powódź, zalanie czy przepięcie. Dodatkowo polisę można rozszerzyć o kradzież z włamaniem i dewastację. Należy wspomnieć o możliwości dodatkowego zabezpieczenia wkładu własnego – gdy lokatorzy ponoszą tzw. nakłady inwestycyjne i na własny koszt remontują wynajmowane mieszkanie. Takie rozszerzenie umożliwia im odzyskanie udokumentowanych wydatków poniesionych na remont mieszkania.
OC najemcy – dlaczego jest tak ważne?
Każdemu może się zdarzyć, że wychodząc w pośpiechu do pracy lub na uczelnię, zostawi odkręcone kurki z wodą, garnek na gazie czy włączone żelazko. W takiej sytuacji łatwo o zalanie czy pożar, a w konsekwencji wysokie straty w mieniu należącym do właściciela mieszkania. Polisa OC chroni lokatorów przed koniecznością pokrywania takich strat. Ubezpieczenie obejmuje zarówno zniszczenia ruchomości będących wyposażeniem mieszkania (meble, sprzęt RTV AGD) jak i stałe elementy wyposażenia (szafy wnękowe, zabudowa kuchni). Może zadziałać także, gdy szkód dokonało dziecko, zatrudniona opiekunka lub zwierzę domowe.
Jeśli najemca ma taką polisę, ubezpieczyciel wypłaci właścicielowi mieszkania odszkodowanie za zniszczone mienie, ale pokryje też np. wynagrodzenie rzeczoznawcy czy ewentualne koszty ochrony sądowej.
Coraz częściej w umowach najmu oprócz zapisu o kaucji jest także zapis o wymogu posiadania polisy przez najemcę. Dla wynajmujących (właścicieli nieruchomości) ubezpieczenie takie to gwarancja, że w razie szkód powstałych z winy najemcy otrzymają odszkodowanie.