Biuro Mokotów: ul. Cypryjska 2G, Warszawa pon. - pt. w godz. 9 - 17, +48 22 742 10 75; +48 512 985 935 | Biuro Białołęka: ul. Strumykowa 28, Warszawa pon. - pt. w godz. 10 - 18, +48 500 642 071

Czy warto mieć prywatną opiekę medyczną i ile to kosztuje?

Nieważne czy jesteś zapracowanym singlem lub singielką, nieważne, czy jesteś głową rodziny, ważne jest to, byś dbał o zdrowie swoje i swoich bliskich. A gwarantują to coraz bardziej popularne w Polsce ubezpieczenia medyczne.


Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała na początku września 2020 roku dane, z których wynika, że Polacy coraz częściej wybierają prywatną opiekę medyczną w ramach oferowanych przez ubezpieczeniowy i lekarski sektor usług. Takie polisy ma już ponad 3 mln Polaków, czyli o 13,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Ten zauważalny wzrost podyktowany jest m.in. wydłużającym się okresem oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne (wynosi on średnio kilka miesięcy) oraz obawą o zdrowie w związku z panującą pandemią COVID–19. 

Kolejki do lekarzy specjalistów oraz długi czas oczekiwania na poważne zabiegi a także problemy z dostępnością specjalistów sprawiają, że prywatne ubezpieczenia medyczne w korzystny sposób uzupełniają pakiet medyczny oferowany przez NFZ.

Opieka medyczna NFZ sprawdza się jedynie w przypadku sezonowych chorób i medycyny pracy. Problem pojawia się jednak, gdy często chorujemy albo gdy mamy zdiagnozowane poważne dolegliwości. W takich przypadkach NFZ nie zawsze spełnia nasze oczekiwania i dlatego decydujemy się na prywatne konsultacje lekarskie, które są coraz droższe i mogą nas kosztować nawet kilkaset złotych. Co w takiej sytuacji mamy zrobić? Warto pomyśleć właśnie o prywatnej opiece medycznej.

Wyliczmy w punktach, co przemawia na jej korzyść:

  • Wizyta u lekarza rodzinnego nawet w tym samym dniu,
  • Dostępność lekarzy specjalistów w ciągu kilku dni bez konieczności posiadania skierowania,
  • Dostępność ćwiczeń rehabilitacyjnych i wizyt u fizjoterapeuty,
  • Darmowe badania specjalistyczne – laboratoryjne i diagnostyczne,
  • Wizyta pielęgniarki w domu,
  • Szczepienia.

O pieniądzach dżentelmeni nie mówią, ale w przypadku zdrowia ta reguła nie obowiązuje. Pakiety ubezpieczeń zdrowotnych powinno dopasować się do swoich indywidualnych potrzeb. Im jesteśmy młodsi i zdrowsi, tym są one tańsze, gdyż nie musimy opłacać konsultacji u wielu specjalistów. Innymi słowy, im mniejsza liczba specjalistów przewidziana w polisie, tym jest ona tańsza. Biorąc to wszystko pod uwagę miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne kształtuje się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, przy czym, jeśli ubezpieczenie wykupuje dla nas pracodawca, to płacimy jeszcze mniej, bo tylko kilkanaście złotych. Należy też pamiętać, że ubezpieczenia zdrowotne zawierane są zazwyczaj na rok, można zatem je modyfikować po upływie tego czasu.

Ubezpieczeń zdrowotnych nie można mylić z ubezpieczeniami na życie, gdyż te drugie gwarantują świadczenia w przypadku wypadków, kontuzji i nagłych pobytów w szpitalach i operacji. Ubezpieczenie zdrowotne daje nam komfort szybkiego skorzystania z opieki medycznej która w tych niespokojnych czasach jest nieoceniona.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *